Insikter från en coachklient
- Søren Holm
- 21 apr.
- 1 min läsning
Sista samtalet med en coachklient efter ett års samarbete. Vi firade hans utveckling och jag slogs av förändringarna i honom sedan vårt första samtal. Han var mer avspänd med större självförtroende och redovisade flera intressanta resultat av vårt samarbete. Bland annat:
”Jag tänker mer på det jag gör. Inte bara gör, utan tar mig tid att tänka på det och utveckla.”
”Möten slukar tid i vårt företag. Numera tänker jag efter inför varje möte jag blir kallad till:
1) Är det något viktigt i den här dagordningen för mig och mitt jobb?
2) Är det något jag kan bidra med till den här dagordningen?
Om svara är nej på båda frågor så avböjer jag. Resultatet är att när jag väl deltar på möten så är jag mycket mer fokuserad, inget mer att sitta av tiden medan jag kollar mejl.”
Han har lång restid till arbetsplatsen, en dryg timme i bil på morgonen och en drygare timme hem på eftermiddagen. Vi hade pratat om det och han såg ingen utväg. Det var ett tag sedan och jag frågade hur han tänkte på det nu. Han skrattade lite och sa ”Det är inget problem. Det är ju bara en fråga om attityd. Jag insåg att jag inte kunde fortsätta att gnälla på den här resvägen, som jag ändå inte kan ändra. Ibland kunde jag vara sur hela dagen över morgonens färd och tanken på att ta mig hem i rusningstrafiken. Det gick ju inte. När jag accepterade det - så försvann problemet. Jag tycker om åkandet nu!”
Comments